Osteopatia i fizjoterapia pod jednym adresem.
Temat „rozejścia” mięśnia prostego jest nadal na czasie. Często pytacie :

CZY JEŚLI ZAMKNĘ ROZSTĘP MIĘŚNIA PROSTEGO TO BRZUCH STANIE SIĘ PŁASKI?

Niestety nie jest to takie proste. Zobaczcie na poniższej grafice jak wiele czynników wpływa na osłabienie przedniej ściany brzucha po porodzie. Jednym z głównych aspektów jest napięcie kresy białej, która jest swoistego rodzaju przyczepem dla mięśni skośnych, prostych a także pośrednio poprzez struktury powięziowe dla mięśnia poprzecznego. Jeśli jest ona bardzo osłabiona, to narządy wewnętrzne np. jelita czy tkanka tłuszczowa mogą się uwypuklać, a czasem nawet może dojść do powstania przepuklin kresy. Do efektu wymarzonego płaskiego brzucha potrzebny jest przede wszystkim CZAS, systematyczna praca i odpowiednia koordynacja oraz wytrzymałość całego kompleksu lędźwiowo-miedniczego-biodrowego.
Kolejnym aspektem o którym zawsze wspominam są mięśnie dna miednicy.

PAMIĘTAJCIE!

Dysfunkcje dna miednicy takie jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia intensywnego treningu mięśni brzucha. Jeśli występują takie problemy, należy najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym i przejść terapię dna miednicy. Mam to szczęście, że zajmuję się kompleksowo fizjoterapią poporodową, więc badanie mięśni dna miednicy w Pelvicie to standard 🙂
Chciałabym również zwrócić uwagę na rolę mięśnia prostego w terapii rozejścia, która skupia się często na wielokrotnych napięciach mięśnia poprzecznego. W wielu programach treningowych jest on pomijany, wręcz niektórzy mówią że jego trening jest zabroniony. Moim zdaniem nic bardziej mylnego. Mięsień prosty w czasie ciąży ulega atrofii/osłabieniu co widać na drugim rysunku. Jego wzmocnie ma oczywisty wpływ na wygląd i funkcjonowanie brzucha. Należy oczywiście zwrócić uwagę na odpowiedni moment włączenia go do treningu i poprawny sposób wykonywania ćwiczeń. Podobna sytuacja jest z mięśniami skośnymi.

Ogromne znaczenie ma sposób prowadzenia terapii.

W moim gabinecie złotym standardem jest DIAGNOSTYKA FUNKCJONALNA ORAZ TERAPIA POD KONTROLĄ USG, co znacznie skraca czas terapii a także pozwala pacjentce obserwować i ćwiczyć w czasie rzeczywistym pracę odpowiednich mięśni. USG pozwala również na dokładny pomiar odległości pomiędzy mięśniami prostymi, ocenę jakości napięcia kresy białej oraz śledzenie postępów terapii.

Jeśli nurtują was jakiekolwiek pytania, nie wiecie jakie ćwiczenia będą dla was odpowiednie i chciałybyście zająć się kompleksowo bezpiecznym powrotem do formy po porodzie zapraszam serdecznie na konsultacje i terapię: