Osteopatia i fizjoterapia pod jednym adresem.
Elektrostymulacja mięśni jest od dawna znana, jako element tzw. fizykoterapii. Istnieje wiele rodzajów prądów, które można wykorzystać między innymi w celu łagodzenia bólu np. TENS, pobudzenia mięśni, poprawy trofikii czy obniżenia napięcia.

Elektroterapia ma swoje zastosowanie w przypadku różnych problemów dna miednicy:

  • Osłabienie, uszkodzenie mięśni dna miednicy po porodzie, operacjach urologicznych, ginekologicznych, proktologicznych
  • Obniżenie podwyższonego napięcia mięśni
  • Pęcherz nadreaktywny
  • Ból okolicy miednicy
  • Ból kości guzicznej
  • Drenaż w zaburzeniach trofiki

Na rynku jest wiele urządzeń, do użytku domowego, które posiadają gotowe programy np. Na nietrzymanie moczu, czy wzmocnienie mięśni. Wielu moich pacjentów trafia do mnie po zastosowaniu takiej terapii, która niekiedy trwa nawet 6miesięcy a rekordowo pacjentka stymulowała się 1 rok…. Dodam, że bez efektów… A nawet w kilku przypadkach z jakimi miałam do czynienia, nastąpiło niestety pogorszenie. Mięśnie zupełnie przestały działać….

Podejmowanie terapii bez wcześniejszej diagnostyki problemu to nie jest dobry pomysł😉

Ten post piszę, jak zwykle pod wpływem historii moich pacjentów….

Chciałabym, abyście wiedzieli, że zastosowanie samej elektrostymulacji, nie rozwiąże problemu…

Wyobraźcie sobie, że złamaliście nogę. Po okresie nieruchomienia i zdjęciu gipsu, mięśnie są osłabione…. Macie problemy z chodzeniem… Zaczynacie od delikatnych ćwiczeń pobudzających pracę mięśni i gdy tylko uda wam się je trochę wzmocnić w odciążeniu, zaczynacie chodzić…. Każdego dnia zwiększacie dystans i powoli wracacie do pełnej sprawności….a wszytko to w naturalnej funkcji…. Nie izolacji…..

Uszkodzone mięśnie dna miednicy możemy porównać do nogi po złamaniu….
Jeśli zastosujemy samą elektroterapię czyli pobudzanie mięśni bez poprawy i treningu funkcji, nie będzie efektów.

Działający mięsień potrzebuje pobudzenia i obciążenia ruchem, a nie biernej stymulacji….

Oczywiście stosuję w gabinecie elektrostymulację. Dodatkowo mam możliwość połączenia jednocześnie treningu funkcjonalnego i elektrostymulacji, dzięki zastosowaniu technologii Phenix Vivaltis.

Łączy ona w sobie EMG Biofeedback i elektrostymulację funkcjonalną, polegającą na wspieraniu stumulacją mięśnia, wykonującego jednocześnie zadanie….

Podsumowując, elektrostymulacja mięśni dna miednicy może być świetnym dodatkiem, uzupełnieniem treningu funkcjonalnego, ale nigdy odwrotnie…. Sama elektrostymulacja nie przywróci utraconej funkcji….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *