Osteopatia i fizjoterapia pod jednym adresem.
Większość kobiet jest zaznajomiona z ćwiczeniami, które napinają mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia te czasami nazywane są ćwiczeniami „kegla” i obejmują ściskanie i podnoszenie hamaku mięśni, które biegną od tyłu miednicy do kości łonowej z przodu miednicy.
Ćwiczenia takie jak te często zalecane są osobom, które mają  tendencję do wycieków moczu w trakcie kichania i kaszlu lub które gubią mocz podczas uprawiania sportu np biegania ( tzw Wysiłkowe Nietrzymanie Moczu ).
Wydaje się to logiczne, ponieważ jeśli twoje dno miednicy jest słabe i nie możesz zapobiec wydostawaniu się moczu, to ma sens, by spróbować napiąć te mięśnie, prawda?
A jednak niekoniecznie… W rzeczywistości wiele kobiet, które biegają lub uprawiaja inny sport, ma już bardzo napięte mięśnie dna miednicy i to może być rzeczywisty problemem.
Dno miednicy może być tak napięte, że w rzeczywistości mięśnie te są znacznie osłabione -zmięczone, ponieważ są stale przepracowane w stanie zaciśnięcia. Kiedy więc pęcherz jest poddawany nagłemu uciskowi, nie są one w stanie wytworzyć wystarczająco szybko odpowiedniej siły, by zamknąć światło cewki moczowej i zablokować wyciek moczu.
W tych okolicznościach praca nad ćwiczeniami, jak np. tzw.Kegle, w celu wzmocnienia i zaciśnięcia mięśni dna miednicy w rzeczywistości pogorszy problem, a nie go rozwiąże.
Oznaki, że Twoje mięśnie dna miednicy są zbyt napięte:
Jeśli masz wzmożone napięcie  dna miednicy, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz doświadczać pewnego rodzaju uporczywego (chronicznego) bólu miednicy. Ból pochodzący z dna miednicy może być odczuwalny w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego, pachwin, ścięgien, pośladków, pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśni brzucha i dolnej części pleców. Mogłaś nawet spróbować jakiejś terapii zmniejszenia bólu w jednym z tych obszarów, która nie była skuteczna, a to może być spowodowane tym, że ból tak na prawdę pochodzi z dna miednicy.

Inne częste objawy :

– Nagła potrzeba oddawania moczu tzw.parcie naglące
– Potrzeba częstego oddawania moczu, nawet gdy twój pęcherz nie jest zbyt pełny
– Trudności z oddaniem moczu – rozpoczęciem sikania
– Poczucie niezdolności do całkowitego opróżnienia pęcherza
– Zaparcia
– Ból kości ogonowej ( guzicznej )
– Bolesne współżycie lub inne dysfunkcje seksualne (np.dyspareunia)

Dlaczego tak się dzieje?
Mięśnie dna miednicy nie tylko pomagają w  trzymania moczu i stolca, ale również stanowią jedną z części twojego „core” – grupy mięśni, które współpracują ze sobą, podtrzymując twoją miednicę i dolną część pleców.
Twoje mięśnie „core” muszą reagować płynnie i skutecznie, by sprostać złożonym, wysokim wymaganiom związanym z bieganiem, czy uprawianiem innych sportów, a także czynnościom dna codziennego. Jeśli inna część „core” jest słaba lub nie działa prawidłowo, twoje mięśnie dna miednicy muszą pracować ciężej, by skompensować i wesprzeć twoją miednicę. Z czasem może to spowodować, że staną się one bardziej napięte, a w końcu bolesne i osłabione.

Co możesz zrobić?
Przede wszystkim, jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów z dna miednicy, ważne jest, abyś odwiedziła swojego lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa  aby wykluczyć wszelkie potencjalne problemy medyczne. Jednakże, jeśli podejrzewasz, że winne są nadmiernie napięte mięśni dna miednicy, skorzystaj z porady fizjoterapeuty dna miednicy, który po przeprowadzeniu diagnostyki funkcjonalnej dobierze odpowiednią terapię. Gdy już upewnisz się, że nie ma przeciwwskazań, możesz rozpocząć regularne ćwiczenia obniżające napięcie, które pomogą ci rozluźnić dno miednicy, jak również rozciągnąć mięśnie wokół miednicy i brzucha, by przywrócić równowagę.
Oto cztery ćwiczenia, które często zalecam osobom ze wzmożonym napięciem dna miednicy:
1. Oddychanie brzuszne i ćwiczenia rozluźniające dno miednicy.
Połóż się na plecach ze zgiętymi kolanami. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu.
Zrób wdech i wyobraź sobie, że twój brzuch wypełnia się powietrzem jak balon. Dolna dłoń powinna podnieść się, gdy górna ręka pozostaje nieruchoma.
Przesuń oddech w dół i opuść dno miednicy, pozwalając mu się odprężyć i otworzyć.
Zrób płynne przejście do następnego oddechu bez pauzy
Zrób wydech i pozwól, aby powietrze wydostawało się z ciebie bez wysiłku, zaczynając od żeber w dół, aż do dna miednicy.
Licz, aby każdy oddech był długi i równy, 3 sekundy wdech i 3 sekundy wydech. Powtarzaj przez 5 minut dziennie.
2.Rozciąganie i uwalnianie mięśnie dna miednicy
Klęknij i usiądź na piętach, a czoło oprzyj na ziemi.
Skup swoją uwagę na mięśniach dna miednicy.
Zrób wdech i wyobraź sobie, że rozciągasz tył koszulki swoimi żebrami i rozluźniasz mięśnie wokół kości ogonowej, gdy powietrze wypełnia twoje płuca.
Wydech bez wysiłku
Powtórz 5 cykli oddychania w tej pozycji
3.Rozciąganie i rozluźnianie brzucha
Połóż się przodem na macie, unieś klatkę piesiową opierając i prostując ręce z przodu.
Weź wdech, aby przygotować się do wysłania oddechu w dół w kierunku dna miednicy i w kierunku tyłu klatki piersiowej.
Zrób wydech i dociskaj podłogę rękoma, aby delikatnie podnieść ciało, aż ręce będą wyprostowane. Trzymaj przód miednicy skierowany do podłogi i poruszaj się w strefie komfortu tak, żeby nie było ucisku w dolnej części pleców.
Wykonaj 3 cykle oddychania w tej pozycji do góry, pozwalając na rozciągnięcie ściany brzucha. Opuść ponownie i powtórz 5 razy
4. Rozciąganie bioder
Połóż się na plecach ze zgiętymi kolanami i połóż jedną stopę na przeciwległym kolanie.
Podnieś nogę pod spodem i chwyć ją rękami
Wciągnij spodnią nogę w kierunku klatki piersiowej, aby rozciągnąć zewnętrzne mięśnie bioder.
Przytrzymaj przez 30 sekund, ćwicząc oddech brzuszny (ćwiczenie 1).
Powtórz 2 razy na każdej nodze
Fizjoterapeuci specjalizujący się w dziedzinie zdrowia kobiet oferują wysoce skuteczne, niechirurgiczne zabiegi łagodzące ten stan oraz mogą przepisać program ćwiczeń dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Pamiętaj, że to o wiele więcej niż tylko ćwiczenia wzmacniające dno miednicy. W rzeczywistości, dla niektórych kobiet jest to całkowicie błędne podejście.
PAMIĘTAJ!
POWYŻSZE ĆWICZENIA NIE SĄ INDYWIDUALNĄ TERAPIĄ. JEŚLI DOŚWIADCZASZ PROBLEMÓW Z DNEM MIEDNICY ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA ORAZ FIZJOTERAPEUTY DNA MIEDNICY, KTÓRY PRZEPROWADZI ODPOWEDNIĄ DIAGNOSTYKĘ I NA TEJ PODSTAWIE DOBIERZE TERAPIĘ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *