Osteopatia i fizjoterapia pod jednym adresem.

ORGAZM Z PERSPEKTYWY FIZJOTERAPEUTY

Dzielę się z Wami pięknym, ciekawym wywiadem!

W tym krótkim wpisie spojrzę na orgazm przez pryzmat zarówno duszy jak i ciała....zwyczajnie nie da się ich rozdzielić.

Patrząc na niego z perspektywy fizjoterapeuty zajmującego się problemami seksuologicznymi, chciałabym zwrócić uwagę na aspekt napięcia mięśni dna miednicy. Zarówno w przypadku obniżonego jak i wzmożonego napięcia mięśni kobiety mogą mieć problem z osiągnięciem orgazmu.

OBNIŻONE NAPIĘCIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY, A ORGAZM

Osłabienie i rozluźnienie mięśni dna miednicy może wynikać np z uszkodzenia unerwienia oraz nadmiernego rozciągnięcia tkanek podczas przedłużającego się porodu drogami natury. A także w wyniku zmian hormonalnych związanych z wiekiem.

Dochodzi do zaburzeń czucia (propriocepcji) i pacjentka nie jest w stanie wygenerować prawidłowego skurczu a często nawet zlokalizować swojego dna miednicy. W takim przypadku z pomocą może przyjść fizjoterapia. Pracować będziemy nad przywróceniem czucia, świadomości ciała a później nad zbudowaniem odpowiedniej reaktywności mięśni : zarówno napięcia jak i rozluźnienia i dopasowania ich pracy do aktywności. Kluczową rolę w osiągnięciu orgazmu odgrywa również mobilność miednicy.

WZMOŻONE NAPIĘCIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY A ORGAZM

Zbyt napięte mięśnie dna miednicy mogą czasem nawet uniemożliwić odbycie stosunku. Są to przypadki skrajne, ale jednak zdarzają się. Do zbytniego napięcia może dojść w wyniku zbyt intensywnego treningu, często również obserwuję taki stan u pacjentek po cesarskim cięciu.W taki sposób mogą objawiać się także problemy natury psychologicznej, długotrwały stres, zaburzenia psychosomatyczne. W tym przypadku pacjentki nie są w stanie ani poprawnie napiąć, ale głównie rozluźnić się. Mięśnie pozostające w permanentnym skurczu są odcięte od dopływu świeżej krwi, tlenu, nie mogą pozbyć się produktów przemiany materii. Wtórnie może dochodzić do zaburzeń troficznych. Manifestacją takiego stanu może być zarówno bolesność, jak i brak czucia okolicy krocza. W takim przypadku podstawą fizjoterapii będzie nauka relaksacji, a dopiero później wprowadzony zostanie trening kontroli.

UWAGA!

Podstawą określenia przyczyny zaburzeń natury seksuologicznej, w tym przypadku braku orgazmu, jest interdyscyplinarne podejście. W skład zespołu terapeutycznego wchodzą;

  • Psycholog, Seksuolog, Psychiatra
  • Ginekolog,Urolog, Proktolog
  • Fizjoterapeuta zajmujący się problemami dna miednicy

Ze strony fizjoterapeutycznej konieczne jest przeprowadzenie:

BADANIA MANUALNEGO
USG FUNKCJONALNEGO
EMG BIOFEEDBACK

Bez prawidłowej diagnostyki, w szczególności MANUALNEJ nie jesteśmy w stanie wdrożyć prawidłowej terapii!!! Niestety określenie dysfunkcji dna miednicy "na oko", albo przez napięcie mięśni brzucha, czy innych części ciała jest zwyczajnie niemożliwe, a przynajmniej niekompletne.

Rozpoczęcie na własną rękę treningu napinania mięśni tzw.Kegli "bo koleżance pomogło" może przynieść więcej szkody niż pożytku.